O autorze
Autor pierwszego w Polsce bloga o tematyce Bitcoin i cyfrowych walut - Satoshi.pl. Absolwent Finansów i Rachunkowości na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Organizator pierwszych w Polsce konferencji dotyczących Social Lending w latach 2011 i 2012 oraz Bitcoin i Blockchain w roku 2013. Prowadzi własne badania nad rozwojem cyfrowych walut i systemów płatniczych. Organizator comiesięcznych spotkań poświęconych tej tematyce. Współtwórca systemu AML/KYC - Coinfirm.io

Szwajcarzy zagłosują czy odebrać bankom możliwość kreacji pieniądza.

Zurich, Szwajcaria
Zurich, Szwajcaria bsdconsulting.com
W Szwajcarii zebrano 100 tysięcy podpisów - popierających wniosek o rozpisanie referendum w sprawie odebrania bankom praw do emisji pieniędzy. Ma to zapobiec tworzeniu przez te instytucje pustego pieniądza "z powietrza" - istniejącego tylko w zapisie cyfrowym, bez pokrycia w banknotach w skarbcu czy w towarach. Jeżeli propozycja wejdzie w życie to Bank Centralny Szwajcarii (SNB) zyskałby wyłączne prawo do emisji franków szwajcarskich.

Obecnie te uprawnienia mają wszystkie banki. W momencie gdy udzielają one kredyt – posiadają w rzeczywistości tylko niewielką część sumy, jaką dopisują na koncie osoby zadłużającej się. Gdyby wszyscy właściciele depozytów w jednym momencie zgłosili się po odbiór pieniędzy to by ich po prostu zabrakło - taka precedensowa sytuacja miała miejsce w Grecji, gdzie do dziś obowiązują pewne restrykcje walutowe dla obywateli.

Grupa inicjatywna, która zebrała podpisy nazywa się - Monetary Modernization.

Jej przedstawiciel, Raffael Wuethrich powiedział, że podpisy zostaną przekazane rządowi Szwajcarii w na początku grudnia 2015, zaś może to potrwać nawet do pięciu lat, zanim referendum zostanie rozpisane. Mimo wszystko propozycja jest unikalna w skali świata i z pewnością warto się jej bliżej przyjrzeć. A także zadać sobie pytanie - czy sposób w jaki działają obecnie banki jest właściwy i czy tak już zawsze musi być?Organizacja na swojej stronie internetowej ogłosiła następujące fakty dotyczące systemu finansowego z jakiego korzystamy niemalże na całym świecie:
1. Pieniądze są tworzone jako dług
2. Emisja pieniądza jest w rękach niewielkich grup osób i nie jest kontrolowana przez społeczeństwo
3. Depozyty w bankach nie są w 100% bezpieczne – ostatnie przykłady Grecji i Cypru
4. Kreacja pieniądza napędza cykl koniunkturalny (co ma swoje złe skutki gdyż cykl to okresy prosperity naprzemiennie z kryzysami)
5. Emisja pieniędzy powoduje inflację
6. Jej przywilej mają wyłącznie bankiOprócz szwajcarskiego - rewolucyjnego projektu - istnieją też takie mające szanse przyjęcia się na całym świecie, a nie tylko w bogatych enklawach jaką niewątpliwie jest Konfederacja Helwecka.

Najciekawsze moim zdaniem projekty będące "substytutem pieniądza" z których dobrodziejstwa już dziś - może skorzystać odpowiednio każdy mieszkaniec Polski - www.zielony.biz.pl.
Londynu - www.brixtonpound.org
i świata - www.bitcoin.org

p.s.
We wtorek 8.12.2015 od 18:00 w Warszawie zapraszamy na spotkanie Mikołajkowe poświęcone tematyce pieniądza, Bitcoin i Crowdfunding
https://www.facebook.com/events/979552578733820/

---
źródła:
http://www.vollgeld-initiative.ch/english/
https://www.rt.com/uk/320167-britain-jail-bankers-iceland/
http://uk.reuters.com/article/2015/10/31/uk-swiss-sovereign-money-idUKKCN0SP0FW20151031
http://www.worldeconomicsassociation.org/newsletterarticles/momo/
Trwa ładowanie komentarzy...